
Pastierska píšťala
Na Slovensku je pastierska píšťala jedným z najrozšírenejších tradičných hudobných nástrojov. Každý poriadny pastier so sebou nosil píšťalu. Či už bezdierkovú koncovku, píšťalu s tromi až siedmimi dierkami alebo inú píšťalku. Tak ako aj iné predmety na každodenné použitie, aj píšťaly si pastieri často vyrábali sami, keďže boli veľmi zruční a mali bohaté skúsenosti s prípravou, opracovaním a uchovávaním dreva, koží a ďalších prírodných materiálov. Ja sa venujem výrobe koncoviek a šesťdierkových píšťal.

Vyrábam nasledujúce dva typy píšťal
Prvým typom je šesťdierková pastierska píšťala, u ktorej je potrebné osvojiť si techniky hry a prstoklad. Druhým typom je koncovka, ktorá naopak nevyžaduje žiadne osobitné hudobné znalosti či skúsenosti a je ideálna na inštinktívne, intuitívne hranie. Oba typy majú spoločné, že sú vyrábané najmä z bazového dreva, šesťdierkové píšťaly vyrábam aj z dreva jaseňového či javorového.
Šesťdierková píšťala
Táto píšťala patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie nástroje vôbec. Má šesť tónových dierok a jednotlivé tóny sa vylúdzujú zakrývaním dierok a tzv. prefukom, teda zvýšením sily fúkania. To znamená, že vyššie tóny sa hrajú rovnakými hmatmi ale silnejším dúchaním. Tento jednoduchý nástroj tým pádom ponúka široké možnosti hry a šikovný hráč dokáže na šestdierkovej píšťale zahrať celú chromatickú stupnicu.
2010 - present
2010 - present
Píšťala koncovka
Koncovka je jednoduchá bezdierková píšťala. Jednotlivé tóny sa preto nevylúdzujú zakrývaním bočných dierok píšťaly, ale zmenou sily dychu a dúchania. Nie je treba žiadne hudobné znalosti, zručnosti a skúsenosti, na koncovku zapíska skutočne každý, a to už na prvý raz počas krátkej chvíľky. Čím silnejšie je fúknutie, tým vyšší je tón. Opatrnými zmenami sily fúkania a zakrývaním spodnej dierky píšťaly možno vylúdiť aj komplexnejšie melódie. Toto však vyžaduje určitý čas tréningu.