Tradície a kultúra drumble na Slovensku
Nasledujúci článok pripravil Erik Turtev, ktorý je virtuóznym hráčom na drumblu a zakladateľom hudobnej skupiny Varkocs. Cieľom článku je sprostredkovať niektoré z informácií o minulosti a prítomnosti drumble na území Slovenskej republiky. V článku sa taktiež dozviete o tom, z akých zdrojov čerpá Erik inšpiráciu pre svoje tvorbu.

Autor článku

Volám sa Erik Turtev, som hráč na drumble zo Slovenska, z oblasti nazývanej Žitný ostrov, kde žije časť maďarskej menšiny. Na drumblu hrám od roku 2011 a v rovnakom roku som vlastnoručne vyrobil, okrem iných nástrojov, aj drumblu z bambusu a ďalšiu z bazového dreva.
Od roku 2015 hrám v hudobných kapelách, kde predstavujem drumblu. V roku 2018 som založil vlastnú kapelu zameranú na drumblu s názvom Varkocs. Je to skupina, ktorá spracováva tradičné drumblové piesne rôznych etnických skupín žijúcich na území Slovenska. Okrem Slovákov žijú na Slovensku aj iné etniká, napr. Maďari, Rómovia, Rusíni a ďalší. Vďaka tomu je drumblová tradícia na Slovensku veľmi pestrá a bohatá. Tradičné piesne aktuálne spievame v 4 jazykoch v našom jedinečnom štýle chuligánskeho folku alebo folk-punku. Mojim zámerom je priblížiť súčasným ľudom drumblovú tradíciu tejto krásnej krajiny s hlbokou históriou a tradičnú drumblovú hudbu typickú pre našich predkov a jednotlivé etniká.

Archeologické nálezy na Slovensku

Dva najznámejšie nálezy drumblí na Slovensku pochádzajú z okolia zrúcaniny hradu Hodejov v oblasti Gemera. Jednu objavil v roku 1962 archeológ Géza Balassa a druhá bola objavená v roku 2013 pri archeologických výskumoch v Širkovciach. V lete roku 2022 do mojej zbierky pribudli dva nástroje z archeologických nálezov datovaných do 15. storočia. Nástroje sa našli v Malých Karpatoch. V roku 2023 maďarský drumblový kováč Botond Bács vytvoril rekonštrukciu týchto dvoch stredovekých nástrojov.

Poznámka: počul som, že na Bratislavskom hrade bola nájdená veľmi stará lýrovitá drumbla. Žiaľ, k tomuto nálezu som nenašiel žiadne písomné ani obrazové pramene.
Slovenské tradície
Zo zbierok slovenskej ľudovej tvorby vieme, že v 19. a 20. storočí nástroj vyrábali najmä cigánski kováči. Ako výrobcovia drumblí boli uvádzaní aj Juraj Kubinec (Utekáč) a R. Cibula (Zvolenská Slatina). V texte slovenskej ľudovej piesne z Liptova sa objavuje aj motív Rómov žijúcich v doline, ktorí sedeli na kameňoch a vyrábali drumble. Folklórny hudobník Matej Pitoňák (Ždiar) v 60. rokoch zaznamenal, že pod oknami dievčat na drumblu hrávali mládenci. Tento zvyk bol bežný aj v Čechách a na Morave.
Existujú dve skladby zo slovenskej drumblovej muziky, ktoré v roku 1980 nahral ľudový hudobník František Mucha (Terchová):
Ide jarček po dolince
Obúvajte chlapci krpce
Obe skladby sme spracovali s mojou kapelou Varkocs a na konci videoklipov si môžete vypočuť časť pôvodného archívneho znenia spomínaných skladieb. Dôležité je podotknúť, že v textoch týchto dvoch piesní nie je žiadna zmienka o drumblách, drumbla tu totiž znie ako sprievodný nástroj medzi jednotlivými recitovanými veršami.

Matej Pitoňák hrá na drumblu (1965)

Zaujímavým zdrojom informácií o drumbli v ľudovej kultúre je aj dobová poézia. Známy slovenský básnik 19. storočia Andrej Sládkovič vo svojej básni Detvan spomína dvorenie prostredníctvom drumble:
Pod stenou sedí Elenka mladá,
do tmavej noci sa díva,
drumblence k zúbkom bielym prikladá,
v nich sa duša jej ozýva.
Maďari zo Slovenska

Strýko Nándi
Maďari sa od konca 9. storočia usadzovali v južných oblastiach dnešného Slovenska. Maďarská drumblová hudba mala skôr rituálny charakter, ale neskôr sa používala ako poľný vojenský nástroj a potom ako detský nástroj. Ako rituálny nástroj drumblu používali šamani, liečitelia a bylinkári. Do nástroja šepkali čarovné texty a rýmovačky. V 17. a 18. storočí sa drumbla stala v maďarsky hovoriacich oblastiach zakázaným nástrojom. V zákone sa písalo, že zvuk nástroja má nepriaznivé účinky a dievčatá nevedia odolať zvodnej hudbe – dozvedáme sa od znalca ľudovej hudby Józsefa Birinyiho.
V roku 2018 som od vtedy 83-ročného Strýka Nándiho (Blažov, Slovensko) získal pieseň hranú na drumblu s názvom „Onnan felől“. Tu je časť textu:
Onnan felől Somorjáról jönnek a cigányok (Cigáni idú zo Šamorína)
Hárman ülnek egy kis lovon s dorombot csinálnak (Traja z nich sedia na malom koníkovi a vyrábajú drumblu).
Túto pieseň sme spracovali mojou kapelou Varkocs ako vôbec prvú debutovú pieseň a nájdete ju aj na YouTube. Záznam originálnej verzie naspievanej Strýkom Nándim nájdete aj na YouTube kanáli Erika Turteva.
Rusíni zo Slovenska
Rusíni tvoria osobitné slovanské etnikum a na Slovensku dnes obývajú severovýchodnú časť krajiny. Veľké skupiny Rusínov žijú aj v priľahlých oblastiach Poľska a na Ukrajine.
Z roku 1935 zo Zakarpatska, ktoré bolo v tom čase súčasťou Československej republiky, pochádza pieseň „A Ja drymbu Kupuvala“ (Kúpila som si drumblu) od Hafiji Jeremy. Drumbla je nielenže spomenutá v texte piesne, ale pani Hafija ako nadaná hráčka na drumblu v úžasnej melodickej skladbe odkázala budúcim generáciám aj svoju krásnu drumblovú hudbu. Z môjho pohľadu je toto najkrajšie a najtechnickejšie hranie na drumblu, aké bolo kedy zaznamenané. S mojou kapelou Varkocs sme túto bezmála 90-ročnú archívnu nahrávku spracovali a časť z originálnej verzie sme vložili do strednej časti našej skladby „A ja drymbu kupuvala“.